“Asıl muhatap Barolar ve TBB’dir”

“Asıl muhatap Barolar ve TBB’dir”

Afyonkarahisar Baro Başkanlığı’ndan Türkiye Barolar Birliği ve 81 Baro Başkanlığının imzasını taşıyan ortak açıklamada, Avukatlık Kanununda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmadıkları bildirildi. Açıklamada; Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl  muhatabın, Barolar ve TBB olması gerektiği vurgulandı.

Türkiye Barolar Birliği (TTB) ve 81 Baro Başkanlığının imzasını taşıyan ortak açıklamada; Türkiye’nin aylardır corona virüsü salgınıyla, ekonomik ve toplumsal ve siyasi sorunlarla mücadele ettiği, özelde avukatların yaşadığı sorunların tahammül edilmez boyutlara ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, “Ülkemizin ve mesleğimizin önceliği bu sorunların çözümüne çaba sarf etmektir. Bu nedenle Avukatlık Kanununda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz. İleride, Avukatlarımızın ve Barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl  muhatap, Barolar ve TBB olmalıdır. Türkiye Barolar Birliği nezdinde, 80 Baronun, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulmalı, bu komisyonca hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır.” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi