Sezer Küçükkurt
Sezer  Küçükkurt
sezerkucukkurt@kocatepegazetesi.com
ARTIK ÇOK MU GEÇ?
  • 0
  • 293
  • 26 Aralık 2019 Perşembe
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

 

Afyonkarahisar’ın en güzel doğa zenginliklerinden birisi Eber gölü…
Ne yazık ki yıllar içerisinde el birliğiyle canına okuduk Eber Gölü’nün…
Hatırlayınız, 2000’li yılların başında Vali Ahmet Özyurt ve Vali Muzaffer Dilek zamanında Eber’deki kirliliğin had safhaya ulaştığı, önlem alınmazsa Türkiye’nin ve Afyonkarahisar’ın bu doğal güzelliğinin tarihe karışacağını dile getirmeye başlamıştı basın-yayın organları. En çok da yerel basın bağırıyordu bu konuda.
Aynı dönem içerisinde Burdur Gölü ve çevredeki diğer göller için de aynı uyarılar yapılıyordu. Bugün Burdur Gölü’nun durumu da Eber’den pek farklı değil.
Hakkını teslim edelim Afyonkarahisar eski Valisi Muzaffer Dilek zamanında Eber’i kurtarmaya yönelik önemli çalışmalar yapıldı. Eber’in kirlenmesini ve sonrasında yok olmasını önleyebilmek için son derece ciddi planlamalar yaptırdı Vali Muzaffer Dilek. Sonrasında bu planmanın uygulama safhalarına geçildi. Havaalanını yanındaki Belediye’ye ait arıtma tesisi o dönemlerde ciddi olarak kullanılmaya başlandı. Afyonkarahisar şehir merkezinin tüm atıkları bu merkezde arıtıldıktan sonra Eber’e salınmaya başlandı. Ama yol üzerindeki diğer yerleşim birimlerinin atıkları olduğu gibi Eber’e gidiyordu. Organize Sanayi Bölgeleri ve sanayi kuruluşlarının atıkları uzun yıllar arıtmaya tabi olmadan Eber’e aktı gitti. Vali Muzaffer Dilek’ten sonra hazırlanan raporlara, yapılan çalışmalara pek önem verilmedi. Eber ve çevresi bir anlamda başı boş kaldı.
Çay ilçesinde bulunan SEKA’nın Selüloz Fabrikası özelleştirme sonrası kapanınca Eber’in kamışlarının da değeri kalmadı. Çevredeki köylüler kamış toplama, bunları ekonomiye kazandırma gibi bir amaçları kalmayınca bölgeden göç arttı.
Bölgede gazinolar çoğaldı, suç arttı. Eber ve çevresinde her türlü kanunsuzluğa eskisinden daha çok rastlanır oldu.
Yeni yapılan baraj ve göletlerle Eber’in su kaynakları da kesilince Eber bugünkü tabloya mahkum oldu.
***
Aslında önemli bir doğal güzellik, kuş cenneti, Allah’ın coğrafyamıza bir lütfu olan Eber’i el birliğiyle bugünlere getirdik. Şimdi Eber’de ardı ardına çıkan/çıkarılan yangınlar gündemde. Bir sürede gündemde kalmaya devam edecek gibi görünüyor.
Ne söylesek, ne desek boş. Eber’i hep birlikte bugünlere getirdik ve bugünkü tablo oluşurken hep birlikte izledik. İzlemekle kalsak iyi, hepimiz bu tabloya biraz katkı sağladık.
Ve şimdi ağıtlar yakıyor, çareler arıyoruz. Artık çok geç…
Yanda gördüğünüz, birisi 1971, diğeri 1975’de çekilmiş siyah-beyaz fotoğraf kareleri “çok geç” lafının kanıtı gibi sanki. Bugünkü Eber ile o günkü Eber arasında çok büyük farklılıklar var. Ve artık bu farkın kapatılması çok zor görünüyor. Çıkmadık candan ümit kesilmez ama, çıkar mı acaba Eber’i kurtaracak bir babayiğit?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM