“Akıncı’nın yapacağı en hayırlı hizmet istifa etmesidir”

“Akıncı’nın yapacağı en hayırlı hizmet istifa etmesidir”

Yeniden Refah Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Derviş Suna, “Türkiye ve KKTC hükümetleri ile uyum ve birlikteliği sağlayamayan Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kıbrıs Türk Halkının davasına daha fazla zarar vermeden yapabileceği en hayırlı hizmet, onuru ile istifa etmesidir” dedi

 

Yeniden Refah Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından haftalık basın toplantısın düzenlendi. İl Binasında yapılan toplantıya Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Derviş Suna ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Suriye’nin İdlib bölgesinde şehit düşen 5 askerimize başsağlığı dileyen Başkan Suna, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar, şehitlerimizin yakınlarına sabr-ı cemiller dileriz.” dedi.
“TÜRKİYE VAR OLDUKÇA, KKTC DE VAR OLACAK”
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamasını eleştiren Başkan Suna yapılan açıklamanın kabul edilemeyeceğini söyleyerek, “Türkiye var oldukça, KKTC de var olacaktır. Millet olarak 2. Viyana Kuşatması ile sonuçlanan seferimizden tam üç asır sonra ilk defa toprak kazandığımız “Kıbrıs Barış Harekâtı’dır. 20 Temmuz 1878, Kıbrıs’ta Osmanlı bayrağının indirilerek yerine İngiliz bayrağının göndere asıldığı tarihtir. Bu olaydan yaklaşık bir asır sonra,20 Temmuz 1974’te ise Kıbrıs Barış Harekâtı yapıldı ve Türk bayrağı yeniden Kıbrıs’ta dalgalanmaya başladı. Şanlı Kıbrıs zaferimiz tarihi gerçeklerin de açıkça gösterdiği gibi; ABD ve Avrupa Devletleri başta olmak üzere dış güçlerin bütün tehdit ve engellemelerine rağmen Milli Görüş Lideri ve dönemin Başbakan Yardımcısı Merhum Erbakan Hocamızın cesareti, kararlılığı ve TBMM kürsüsünde ifade ettiği“Bana ne Amerika’dan” sözünün fiilen uygulanması ve Mehmetçiğimizin benzersiz kahramanlığı ve fedakarlığı sonucunda kazanılmıştır. Kıbrıs Zaferi milletimize ve tüm İslam Alemi’ne yüzyıllar sonra yeniden özgüven kazandırmış çok büyük mana içeren tarihi bir olaydır. Millet olarak gerçekten inanır ve istersek, Cenabı Allah’ın da yardımıyla tüm zorluklara rağmen küresel güçlerin planlarını bozabileceğimizi, zulmü fiilen ortadan kaldırmaya muktedir olabileceğimizi ispatlayan bir destandır.” ifadesine yer verdi.
“ADADAKİ TÜRK ASKERİ VARLIĞININ EKSİLMEDEN DEVAM ETMESİ ŞARTTIR”
Türk Askerinin Adadaki varlığını sürdürmesi gerektiğini ifade eden Başkan Suna, “1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile adada yaşanan katliamlar sona ermiş, bugüne kadar bir tane Kıbrıslı Türk kardeşimizin burnu dahi kanamamıştır. Bugün Kıbrıs Türkleri, egemen bir toplum olarak, kendi ay yıldızlı bayrağını özgürce dalgalandırmakta, kendi limanlarını, kendi havaalanını özgürce kullanabilmektedir. Geçmişteki acı tecrübeleri yeniden yaşamamak için bugün Kıbrıs’ta yapılması gereken; masa başında tavizler vermek ve AB normları temelinde Rumlarla birleşmek değil, adada Türklerin 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı ile yeniden elde ettikleri haklarının aynen korunmasıdır. Bunun için de; KKTC’nin bağımsız ve ayrı bir devlet olarak varlığını devam ettirmesi, adada şehit kanıyla alınmış bir karış topraktan dahi asla vazgeçilmemesi ve adadaki Türk askeri varlığının eksilmeden devam etmesi şarttır.” diye konuştu.
“ADA DA MADDİ KALKINMA HAMLELERİ ACİLEN BAŞLATILMALI”
KKTC’nin kendi kendine yetebilmesi için adada maddi kalkınma hamlelerinin acilen başlatılmasının gerekli olduğunu söyleyen Başkan Suna, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklaması asla kabul edilemez. Kıbrıs Türk tarihini görmezden gelen ve Rum tezleriyle örtüşen politikalar ile KKTC Cumhurbaşkanlığı makamında Kıbrıs Türk Halkının haklı davasına hizmet edilemeyeceği bilinmelidir. Türkiye ve KKTC hükümetleri ile uyum ve birlikteliği sağlayamayan Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kıbrıs Türk Halkının davasına daha fazla zarar vermeden yapabileceği en hayırlı hizmet, onuru ile istifa etmesidir. KKTC’nin başta Türk devletleri ve tüm İslam ülkeleri tarafından resmi olarak tanınması için gerekli adımların atılması, KKTC’nin kendi kendine yetebilmesi için adada maddi kalkınma hamlelerinin acilen başlatılması gereklidir. Milletimizin önümüzdeki dönemde de aynı inanç, cesaret ve kararlılıkla başta İslam Âlemi olmak üzere yeryüzündeki tüm zulümlerin, haksızlıkların ve sömürünün fiilen ortadan kaldırılmasına vesile olmasını diliyor, bu vesile ile ‘Başbakan Vekili’ sıfatıyla Kıbrıs Barış Harekâtı’nın emrini veren Merhum Erbakan Hocamızı, harekat esnasında şehit düşen tüm kahraman askerlerimizi, Kıbrıs’lı mücahitleri rahmetle anıyoruz. Cenabı Allah’tan makamlarının âli olmasını niyaz ediyoruz. Hayatta olan gazilerimize de hayırlı uzun ömürler diliyoruz.Türkiye var oldukça, KKTC de var olacaktır.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi