Afyon’un yıldız madencileri ödüllerini aldı

Afyon’un yıldız madencileri ödüllerini aldı

Türkiye’ye 2019’da 946 milyon dolar döviz kazandıran Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu ihracata en büyük katkıyı sağlayan üyelerini ödüllendirdi. Geçen sene 1 milyon dolar üzeri ihracat yaparak Türkiye’ye 142 milyon dolar döviz kazandıran, Afyonkarahisar’ın 2019 yılındaki ihracatının yüzde 40’ını gerçekleştiren 40 firma ödüllerine kavuştu

Akrones Termal Otel’de düzenlenen törene, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, Türkiye Mermer Doğaltaş Ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, İl Jandarma Komutanı Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, sektör temsilcileri ve bölgede faaliyet gösteren maden ihracatçıları katıldı.
İŞTE İLK ÜÇ FİRMA
Şuayp Demirel, 2019’da Afyonkarahisar’dan en fazla ihracat yapan firma olarak adını ilk sıraya yazdırdı. Karamehmet Mermer ikinci sırada yerini aldı. Üçüncü ise TUREKS-GM Mermer Granit oldu.


“MADENDE KARTLAR YENİDEN KARILIYOR”
Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, 2019 Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve 2 bini aşkın kişinin ölümüne yol açan corona virüsünün Türkiye’yi ekonomik anlamda vurduğu tek sektörün maden olduğunu söyleyerek, “Özellikle de doğal taş sektörünü etkiledi. Çünkü ihracatımızın yüzde 35-40’ını Çin’e yapıyoruz. Yerine koyabileceğimiz, başka pazar arayın diyecek şansımız yok. Çin bizden aldığı tüm blokların yüzde 95’inden fazlasını iç tüketiminde kullanıyor. Gönderdiğimiz bloklar orada işlenip başka ülkelere ihracat yapılsaydı bize avantaj olarak dönebilirdi. Çünkü, Çin’den alamadıkları için bize gelebilirlerdi. Onun için ihracatta, Çin’in yerine koyabileceğimiz başka bir ülke yok.” dedi.


“EXMBANK KREDİLERİNDE BİR YIL ERTELEMEYE YEŞİL IŞIK”
Kaya, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile İzmir’de, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ile Ankara’da görüştüklerini, Madencilik sektörünün Eximbank kredilerinin tamamına bir yıl ötelenmesi talebini ilettiklerini dile getirerek, “Ticaret Bakanımız ve Bakan Yardımcımız dertlerimizi dinledi, bizim dertlerimizle dertlendiler. Eximbank kredilerimizin tamamını 1 yıl ötelenmesi konusunu Türk Eximbank Yönetim Kurulu gündemine aldırıyorlar. Buradan olumlu bir karar çıkacağına tüm kalbimle inanıyorum. Yani, 500-600 bin euro borç almışsanız ve bunu üçe bölmüşseniz taksitiniz 2021’de bitiyorsa, bu 2022’ye ertelenecek. Sayın Berat Albayrak’tan randevu talebimiz var, özellikle kamu ve özel bankalarla ilgili. Ciddi bir darbe alıyoruz. Üstesinden gelebilmemiz için buna ihtiyacımız var. Torba kanundaki bir maddeyle sorunlarımız görüldü. Yani madenler, devlet katkıları, tüm ödemelerimizle ilgili her türlü kolaylığı verilecek. Enerji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı maden ihracatçısının yanında.” ifadelerini kullandı.


“MADEN KANUNU GELİYOR”
Mevlüt Kaya, “İnadına üretim inadına ihracat” mottosuyla krizi fırsata çevireceklerini söyleyerek birlik ve beraberlik mesajı verdiği konuşmasında, “Türkiye’nin başka şansı yok, bunun üstesinden el ele tutuşarak geleceğiz. Ankara’da bakanlarımızdan talebimiz oldu. İlk defa bütün STK başkanları herkes mutlu ayrıldı. İnşallah müjdeli haberleri sizlere vereceğiz. İnsan ve çevreye kırmızı çizgimiz, onurumuz, namusumuz gibi özen göstereceğiz. Bütün STK’lar bir araya geldik inanılmaz bir maden kanunu geliyor ilk defa. İnsan ve çevre dokunulmazdır. Biz 82 milyonun sahip olduğu değerleri işletiyoruz. Bu özenle madencilik yapacağız.” şeklinde konuştu.
“MERMER SEKTÖRÜ AFYON AÇISINDAN OLDUKÇA ÖNEMLİ”
Mermer sektörünün Afyonkarahisar için öneminde değinen Vali Mustafa Tutulmaz, “Bu tören onur verme, hatırlanma açısından önemli ancak ilimizin ve ülkemizin refahının artmasına vesile olan kişileri unutmamak adına da çok daha önemli. İş insanları başlangıçta bir ekmek kaygısı ile belki bu işlere giriyorlar ama zamanla onların çalışmalarının itici gücü ülkemize ne kadar hizmet verebiliriz, ne kadar büyütebiliriz bu düşünce ön plana çıkıyor. Bundan dolayı siz değerli girişimcileri ben özellikle tebrik etmek isterim. Maden sektörü ilimiz açısından önemli hatta en önemli sektör. Bugüne kadar ilimizin kalkınmasında en fazla istihdamı sağlayan alandır. Ayrıca en fazla girişimci bulunan alandır. Bir diğeri de sektör bu vesile ile sermaye birikimini belirli bir alanda biriktirme fırsatı vermiştir ve bu sermayede turizm yatırımı olarak şehre kazandırılmıştır. Sektör kendi sanayisini ilimizde kurmuştur.” dedi.
“TEK BİR PAZARA BAĞLI KALMAMIZ LAZIM”
Sadece belirli sektörler ve belirli ülkelere bağlı çalışmayı değiştirmek gerektiğini belirten Vali Tutulmaz, “Şuanda o sanayinin temelleri ile başka sanayilere geçmeye başladı. Bu sektörde emeği olan mermerci kardeşlerimizi ve bu sektörde yan sanayide çalışan, onlara destek veren diğer alanlarda çalışanları özellikle tebrik etmek istiyorum. Bu dönemde Çin’de yaşanan malum olay nedeniyle sıkıntı yaşayan girişimcilerimizde var. İnşallah bu geçici olur. Ama her olumsuzluktan pay çıkarmak adına bu durumdan da kendimizi sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Sadece belirli sektörler ve belirli ülkelere bağlı çalışmayı değiştirmemiz lazım. Benzerini daha önce yumurtada da yaşadık. Irak pazarlı bir yumurta sektörü vardı. Irak yumurta almıyorum deyince büyük sıkıntılar yaşandı. Blok ihracatı noktasında en fazla ihracat yaptığımız Çin’in alternatifinin aranması gerekiyor. Durum onu gösteriyor. Bu konuda birlik üzerinden çalışmalar yapılması gerekiyor. Her girişimcimiz muhakkak kendi çapında bunun girişimi içerisindedir. Tek bir pazara bağlı kalmamamız lazım” ifadelerini kullandı.
“SIKINTILARINIZDA SİZLERE DESTEĞİMİZ SÜRECEK”
Mermer sektörü temsilcilerinin ekmeğini taştan çıkardığını vurgulayan Vali Tutulmaz, “Geleneksel metotları aşarak yeni model metotlarla çalışıyorsunuz. Her zaman iyinin daha iyisi güzelin daha güzeli var. Araştırmamız, arge yapmamız lazım. Bazı harcamalarımızda bu alanda yapmalıyız. Harcamalar artıkça daha yüksek ürünler elde edebileceğimizi düşünüyorum. Valilik olarak bugüne kadar her probleminize yanınızda olmaya çalıştık. Bundan sonra da yine aynı çaba içerisinde olacağımızı bilmenizi isterim. Her türlü sıkıntıda sizlerde hep destek oldunuz sizlere bu anlamda teşekkür etmek istiyorum. Bu ülkeye olan minnet borcunuzu fazlasıyla ödüyorsunuz.” ifadelerini kullandı.
“MADEN SEKTÖRÜNÜN İSTİHDAMA KATKISI BÜYÜK”
Maden sektörünün ülkemizde işsizliğin önlenmesinde öncü kuvvetlerden birisi olduğuna vurgu yapan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “İhracat yaparak ülkemize katma değer kazandıran alın teriyle ekmeğini taştan çıkaran madencilerimizi kutluyorum. Zor dönemden geçiyoruz birliğe en fazla önem vermemiz gerek dönem. Birlik başkanının söylediğinden anlıyoruz birlik olmamız gerektiğini. 2020 yılında İhracatın Yıldızları Ödül Törenlerini Afyon’dan başlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği’ne teşekkür ediyorum.” dedi.
“ORMAN MEVZUATINDA SIKI MESAİ YAPTIK”
Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, Kasım’da yeni bir Maden Kurulu hazırlığı yaptıklarını, Aralık’da ise STK profesyonelleriyle bir araya gelerek kanun çalışmasını tamamladıklarını anlattı.
Alimoğlu, “Ocak ayında orman mevzuatında karşılaşılan sorunları rapor ederek birlikte hareket ettiğimiz STK başkanlarımızla beraber toplantıda bakanlarımıza bürokratlarımıza arz ettik. 2 gün evvel tüm il gruplarını kapsayan tek tek hesapladığımız orman bedellerinin hangi mertebeye indirilmesini talep ettiğimizin dosyasını verdik. Toplantıda bürokratların bizim bir önceki toplantıda verdiğimiz dosya üzerinde çalıştığını duymak, oluşturdukları çözümleri bizlerle paylaşmaları kaybolan umutlarımızın yeşermesine sebep oldu.” dedi.


“MİLLİ KAYA KAMYONU SERİ ÜRETİME HAZIRLANIYOR”
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, il ihracatının yüzde 6,35 arttığını, doğal taş ihracatının geçen sene 180 milyon olduğunu, bu sene ise 200 milyonu geçtiğinin bilgisini vererek, “Mermer ihracatında Afyon, İstanbul’dan sonra ikinci sırada. Türkiye’deki doğal taş ihracatının yüzde 11’ini sizler yapıyorsunuz. Mermer ve doğal taş ekonomi için sadece ihracattan ibaret değil, coğrafi işaretli Afyon mermeri hem yapı malzemesi hem dekorasyon malzemesi olarak son zamanlarda sanatsal ürünler olarak kullanılıyor. Mermer lokomotif sektörümüz ve 3 URGE projesi takip ediyoruz. Bizde sadece mermer ihracatı yok, mermer makinaları üretimi ve ihracatı da var. Biz sektörde entegre olmuş durumdayız. Milli kaya kamyonunu Şuayp Demirel’le yaptık. Bu sene 10 tane üretilecek İzmir Fuarı’nda da bulunacak.” şeklinde konuştu.
MADEN BAKANLIĞI ÖNERİSİ
“Maden Bakanlığı’nın kurulmasını istiyoruz” diyen Serteser, “Taşra teşkilatlarının oluşması doğal taş sektörünü rahatlatacaktır. Madencilik cari açığı azaltan bir sektör. Virüs bile olmasa önemli noktalarda desteklenmesi gerekir. Ama bu virüs vasıtasıyla çıkmışken sadece Eximbank kredilerine değil, madencilikle ilgili daha çok çalışma yapılabilir. Ocakçılığa mazot gibi desteklenecek ürünler çıkarılmalı. Eximbank’ın ertelenmesinden ayrı madencilik ve doğal gaz sektörüne daha fazla destek almaya çalışalım. 400 ihracatçıya yaklaştık, 500 ihracatçı olsun istiyoruz.” diye konuştu.

Ödül alan firmaların listesi
Birinci: Şuayp Demirel
İkinci: Karamehmet Mermer
Üçüncü: TUREKS-GM Mermer Granit
5-10 milyon dolar arasında
ihracat yapan firmalar;
ACK MERMER LİMİTED ŞİRKETİ
AYMAR DOĞALTAŞ MADENCİLİK LİMİTED ŞİRKETİ
EMEK MERMER SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
HUAMEI MADEN VE MERMER LİMİTED ŞİRKETİ
TAŞ ZAMANI MERMER LİMİTED ŞİRKETİ
2-5 milyon dolar arasında
ihracat yapan firmalar;
AFYOM MARBLE LİMİTED ŞİRKETİ
BASRİ ÖZSARI KOPTUROĞLU MERMER MOZAİK
DERVİŞOĞLU TRAVERTEN LTD.ŞTİ.
GENÇLER MERMER ANONİM ŞİRKETİ
HAKAN MERMER HK DIŞ TİCARET
HAKAN ŞEN
KENAN ŞAHİN
KMK MERMER MADENCİLİK LTD.ŞT
TİRMAR MADEN LİMİTED ŞİRKETİ
TRAVERTEN MERMER LTD.ŞTİ.
WHITE BLUE MADENCİLİK TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
1-2 milyon dolar arasında
ihracat yapan firmalar;
ALİMOĞLU MERMER A.Ş.
AYGÜNLER DOĞAL TAŞ LİMİTED ŞİRKETİ
BALMAHMUT MERMER FAYANS LİMİTED ŞİRKETİ
BARIŞ ŞANAL REN DOĞALTAŞ
CAKMAKLAR MERMER LTD.STI.
CAVDARLAR MERMER LTD.STI.
ÇILDIR MADENCİLİK LTD.ŞTİ.
DELTA NATÜREL TAŞ ANONİM ŞİRKETİ
DM MERMER VE MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.
ERCAN KOSTAK ERNAK PAZARLAMA
EVEREST DOĞAL TAŞ LİMİTED ŞİRKETİ
GÜZELTAŞ LİMİTED ŞİRKETİ
HALİL ÖKSÜZ MADENCİLİK LİMİTED ŞİRKETİ
İBRAHİM UĞUR
MARBLE CİTY MADEN LİMİTED ŞİRKETİ
MEGAMER PROJE MERMER LİMİTED ŞİRKETİ
MEHMET AYGÜN LİMİTED ŞİRKETİ
ÖZGÖL LTD.ŞTİ.
PİANO TİLE MERMER LİMİTED ŞİRKETİ
SAFARİ MERMER LİMİTED ŞİRKETİ
SÜLEYMAN DEMİREL HACI AHMET DEMİREL OĞULLARI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi