“Afyonkarahisar Cumhuriyet’in kuruluşunda çok önemli bir rol üstlendi”

“Afyonkarahisar Cumhuriyet’in kuruluşunda çok önemli bir rol üstlendi”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninde konuşan Vali Gökmen Çiçek, İstiklal Harbi’nin zaferle sonuçlanmasında ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda çok önemli bir rol üstlenen Afyonkarahisar’ın nice isimsiz kahramanların şehri olduğunu söyledi

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Cumhuriyetin kazanıldığı ve temellerinin sağlamlaştırıldığı Afyonkarahisar’da törenle kutlandı. Kutlama programı kapsamında Vali Gökmen Çiçek, bayram tebriklerini makamında kabul etti. Pandemi süreci nedeniyle sınırlı katılımla gerçekleştirilen Tebrigat Töreni’ne AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve protokol üyeleri katıldı.
Daha sonra Valilik binası önünde devam eden kutlama programında öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizin anısına saygı duruşunda bulunulurken, İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Kutlama Mesajının okunmasının ardından Vali Gökmen Çiçek, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
“CUMHURİYET’İN COŞKUSUNU
KALBİMİZDE EN DERİNDEN
HİSSEDİYORUZ”
Afyonkarahisar’da ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar ile protokol üyelerinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ederek konuşmasına başlayan Vali Gökmen Çiçek, “Kadim tarihimizin en kıymetli kazanımlarından biri olan Cumhuriyetin ilanın 97’nci sene-i devriyesinde, devletimizin kuruluş yıl dönümü heyecanını ve coşkusunu, ülkemizin dört bir tarafında ve gönül coğrafyamızın tamamında olduğu gibi, zafer şehri Afyonkarahisar’da da kalbimizde ve ruhumuzda en derinden hissediyoruz. Türk milleti olarak şanlı tarihimizin çok önemli dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyetimizin ilanının 97’nci yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yâd ediyorum. Bu anlamlı gün vesilesiyle bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için bir gonca gül gibi toprağa düşen kahraman şehitlerimize ve ebediyete intikal eden kahraman Gazilerimize Yüce Mevla’dan rahmet ve mağfiret diliyorum.” dedi.
“AFYONKARAHİSAR MİLLİ TARİHİMİZE ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRMIŞ NİCE İSİMSİZ KAHRAMANIN ŞEHRİDİR”
Cumhuriyetin asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun en büyük nişanesi olduğunu belirten Vali Çiçek, “29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun en büyük nişanesidir. Türk milleti, 29 Ekim 1923’te bir kez daha iradesine asla pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir. İstiklal harbinin zaferle sonuçlanmasında ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda çok önemli bir rol üstlenen aynı zamanda Cumhuriyetin temellerinin sağlamlaştırıldığı bir cumhuriyet şehridir Afyonkarahisar. Kocatepe’ye tek geçit yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgesini almakla görevlendirilen ve 24 yaşında şehit düşen Yüzbaşı Agâh Efendi, Üsteğmen Feyzullah, Küçükköy Tren İstasyonu’ndaki Yunan birliklerini ortadan kaldırmak için görevlendirilen ve bu mücadele sırasında şehit düşen Yıldırım Kemal, Yunan uçağının saldırısı sonucu şehit düşen Hava Üsteğmen Pilot Cemaleddin ve Hava Astsubayı Reşit Bahaeddin ile milli tarihimize adını altın harflerle yazdırmış nice isimsiz kahramanın şehridir Afyonkarahisar. Bugün ise köklü ve kadim tarihi, zengin bir medeniyet ve kültür birikimi, tüm yolların kesiştiği stratejik konumu, termali, mermeri, sahip olduğu yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla, dinamik ve çalışkan insanlarıyla ülkemizin en hızlı gelişen ve büyüyen en yaşanabilir şehridir Afyonkarahisar.” ifadelerini kullandı.
“ÜLKEMİZİ HER ALANDA MUASIR
MEDENİYET SEVİYESİNİN
ÜZERİNE ÇIKARMAK EN
ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZDİR”
“Ülkemizi her alanda muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak en öncelikli hedefimizdir.” diyerek konuşmasına devam eden Vali Çiçek, “Ülkemiz, ilerleyen demokrasisi, gelişen ekonomisi, güçlü ordusu ve zengin insan kaynağı ile uluslararası alanda giderek daha saygın bir konum kazanmaktadır. Muhakkak ki bunda gücünü milletinden alan demokratik bir Cumhuriyet rejiminin olması önemli bir rol oynamıştır. Ülkemiz 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlerken, bu ilerlemeye ve gelişmeye Afyonkarahisar olarak yılmadan, yorulmadan, aşkla, şevkle, azimle, çok çalışarak, hep birlikte katkı sağlayacağız. Ülkemizi her alanda muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak en öncelikli hedefimizdir. Hiç şüphesiz bu hedefe ulaşmak ancak gençlerimizin hem karakter ve kişilik olarak iyi yetiştirilmeleri hem de akademik düzeyde kendilerini en iyi şekilde yetiştirmeleri ile mümkündür. Afyonkarahisar Valiliği olarak geliştirdiğimiz projeler ve çalışmaların odağında, milletimizi geleceğe taşıyacak gençlerimiz ve onların kişilik ve karakter gelişimlerinin mimarı annelerimiz yer almaktadır. Beşeri sermayesi güçlü, milli ve manevi değerlerine bağlı, kalpleri ve ruhları vatan sevgisi ile dolu nesiller yetiştirmek en büyük idealimizdir.” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ
İLELEBET PAYİDAR KILMAK İÇİN
VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”
Konuşmasının son bölümünde “Bizler, 97’nci yıl dönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak ve az önce ifade ettiğim hedeflerimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” diyen Vali Çiçek, “Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin gurur günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor, milletimize sağlık, huzur ve esenlik diliyorum. Bu anlamlı günde başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için bir gonca gül gibi toprağa düşen kahraman şehitlerimize ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimize Yüce Mevla’dan rahmet ve mağfiret diliyorum. Hayatta olan tüm kahraman gazilerimize sağlık ve afiyet içerisinde geçirecekleri huzurlu bir ömür temenni ediyorum. Cumhuriyetimizin 97’nci kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.” dedi.
Vali Gökmen Çiçek’in konuşmasının ardından kutlama programı sona erdi. >> Kocatepe Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi