Afyon’da  286 bin  12 dekar sulanacak

Afyon’da 286 bin 12 dekar sulanacak

DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, Afyonkarahisar’da sulama sezonunun başladığını bildirdi. Kaya, il genelinde toplam 286 bin 12 dekar tarım arazisi sulanıp bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine 228 milyon 810 bin TL katkı sağlanma hedefini açıkladı

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yatırımlarıyla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmayı hedefleniyor.
“MODERN SULAMA ÇİFTÇİ GELİRİNİ ARTTIRIYOR”
DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılması nedeniyle sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih edildiğini kaydetti. Yıldız, “Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda yüzde 35 damla sulamalarda ise yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir.” dedi.
“İL GENELİNDE 286 BİN 12 DEKAR SULANACAK”
“Zaferin Başkenti Afyonkarahisar’ da13 Mayısta 2020 yılı sulama sezonunun başladı.” diyen Yıldız, “Afyonkarahisar ilimiz ve ilçelerimizde toplam 286 bin 12 dekar tarım arazisi sulanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 228 milyon 810 bin TL katkı sağlanmasını hedefliyoruz. Afyonkarahisar ilinde en önemli sulama projelerinin başında Sandıklı Kestel Sulaması gelmektedir. İş kapsamında 16 bin 500 dekar arazi sulanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 18 milyon 150 bin TL gelir artışı hedeflenmektedir. Çiftçilerimize bol ve bereketi bir sezon diliyorum. Bizler DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi