“Afyon gıdada en güvenilir illerden”

“Afyon gıdada en güvenilir illerden”

Gastronomi Kenti Afyonkarahisar’ın gıda güvenliğini en üst seviyede tutan ve uygulayan illerin başında geldiğini belirten Vali Gökmen Çiçek, “Gıda sağlığı, hijyeni ve güvenliği açısından ne bizim, ne de gıda üreticilerimizin kesinlikle taviz vermesi söz konusu değil. Afyon bu konuda en güvenilir illerden birisidir” dedi. Kovid-19 vakalarının kontrol altında olduğunu belirten Vali Çiçek, 20 Ekim-3 Kasım tarihlerindeki etkinlik yasağının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kapsamadığına işaret ederek, “Kesinlikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarıyla ilgili yasaklama veya törenlerle ilgili alınmış bir karar yoktur” dedi. Afyonspor ile kendi memleketi olan Kocaeli maçında fanatik Afyonsporlu olarak Afjet Afyonspor’u destekleyeceğini belirten Vali Çiçek Kadın Kültür Evleri’ni tüm Afyonlular’ın sahiplenmesi gerektiğini kaydetti
Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek gazeteniz Kocatepe’yi ziyaret etti. Kocatepe Gazetesi çevresindeki hemşehrilerimizle ayaküzeri sohbet eden Vali Çiçek, küçük çocuklara oyuncak hediye ederek sevindirdi.
KADIN KÜLTÜR EVLERİNİ TÜM AFYON SAHİPLENMELİ
Ziyareti sırasında gazeteniz Kocatepe’nin sorularını samimiyetle cevaplandıran Vali Gökmen Çiçek, Kadın Kültür Evlerinin sürdürülebilirliğinin büyük önem arz ettiğini ifade etti. Çiçek, pek çok projenin bir süre sonra sahip çıkılmayıp sürdürülmemesiyle heba olduğuna dikkat çekerek, “Kadın Kültür Evleri Projesi bir Valilik veya Kaymakamlık Projesi gibi değil Afyonkarahisar’ın artık bir kurumu gibi devamını sağlayacak ve bunu yöneticiler üzerinde baskı unsuru kullanacak, halkımızın sahiplenmesini sağlayacak olan basınımızdır. Kadın Kültür Evlerimiz gerçek anlamda şu anda bir akademi gibi çalışıyor. Hangi Kadın Kültür Evi’nde çalışma var biliyorum. Hangi Kültür Evi’nde hangi ders yapılıyor şu an biliyorum. Arkadaşlarımız okullardaki gibi planlı bir şekilde müfredat çıkarıyorlar. Bir aylık müfredatlar çıkarılıyor. Hangi hocaların gelip hangi derslerin verileceği saat saat nelerin olacağı çok ciddi şekilde çalışılıyor. Ama bu projeye elbette vakit ve nakit harcıyoruz. Bu projenin kaybolması sadece paranın gitmesi anlamına gelmiyor. En büyük sıkıntı bir daha böylesi bir projeyi yapma isteğinin gitmesidir. Her başarısız proje kentte ‘Daha önce yapılmıştı hiçbir şey olmadı.’ dedirtiyor. Nakde ve vakte yazık oluyor. Hiç kimsede istek kalmıyor.” dedi.
PROJE İLÇELERDE SOSYALLEŞMEYİ SAĞLADI
Kadın Kültür Evleri projesine büyük önem verdiğini, henüz istediği seviyeye ulaşılmadığını belirten Vali Gökmen Çiçek, projenin ilçelerde sosyalleşme imkânı oluşturduğunu vurguladı. Kent merkezinde bu alanların var olduğunu söyleyen Çiçek, “Merkez’de Belediyemizin kadınlarla ilgili yaptığı yerler, Kafeteryalar, AVM’ler insanlara sosyalleşme imkânını sağlıyor. Ama kırsala doğru gidince bu çok da kolay değil. O açıdan da Kadın Kültür Evlerinin ilçelerde olması önemliydi.” diye konuştu.
PANDEMİ SÜRECİNDE KATILIM 25’İN ALTINA DÜŞMÜYOR
İlerleyen günlerde tüm medya çalışanlarının katılacağı bir programla Kadın Kültür Evlerinin ele alınabileceğine değinen Vali Çiçek şu ifadeleri kullandı: “Medyamıza bu projenin somut formunu yerinde göstermek gerektiğini düşünüyorum. Bir çok kişinin Kadın Kültür Evleri Projesi için ‘Ne gereği vardı. Anlamsız bir şey.’ gibi düşündüklerini biliyorum. Kadın Kültür Evlerimize gelen kadınlarımızın çok ciddi hikâyeleri var. Bu çok güzel hikâyeleri belirli şekillerde paylaşmak gerek diye değerlendiriyorum. İnşallah projemiz Afyonkarahisar’da başlayıp ülke geneline yayılacak gibi görünüyor. İlimiz bu anlamda pilot il konumunda olacak gibi. Sayın Bakanımızla projeye yönelik paylaşımlarımız oldu. Kendileri projenin seyrini ve çıktılarını görmek istiyor. Pandemi sürecinde bile Kadın Kültür Evleri aktivite ve derslerinden yararlanabilmek için en az 25 kadınımız geliyor. Elbette biz hanımlarımız zorla çağırmıyoruz. Kişisel gelişim, sosyalleşme fırsatını kadınlarımız kaçırmak istemiyor. Köylerden gelen kadınlarımız var. Kadın Kültür Evlerimiz her ilçede açılırken ilk başlangıçta şehit annelerimizi davet ederek işe başladılar. Arkasından muhtar eşleri ile devam eden süreçte bu evlerimizden istifade oranı gün ve gün arttı. İlk etapta bu ilgi ve katılım beklemezken yoğun şekilde katılım ve ilgi gördü.” Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi