Acar, tarım çalışmalarını anlattı

Acar, tarım çalışmalarını anlattı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Acar, tarım, gıda ve hayvancılık alanındaki çalışmaları anlatıp meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Acar, müdürlük kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında İl Genel Meclisi (İGM) üyelerini bilgilendirdi.
Afyonkarahisar için öne çıkan hayvansal ürünlerin başında kırmızı etin geldiğini belirten İl Müdürü İbrahim Acar, 22 bin ton beyaz et üretimi, 711 bin ton süt üretimi, 243 bin ton yumurta üretimi ile 894 bin ton bal üretimi gerçekleştirildiğini kaydetti. Acar, gıda ürünlerinde 12 bin 200 ton, sucuk üretimi, 98 ton kaymak üretimi 8 bin 330 ton lokum üretimi ve 932 ton şekerleme yatırımı olduğunu ifade etti.
Acar, “Bitkisel ürünlerde 578 bin ton buğday üretimimiz var. Arpa da 361 bin ton, haşhaşta 16 bin ton, patateste 469 bin ton 2019 rakamlarında bunun üzerine çıkmamız mümkündür. Patateste bu yıl ekim alanımız arttı ve verimler geçen yıla göre daha yüksektir. Şeker pancarında bu yıl bir milyonun üzerinde bir şeker pancarı rekoltesi bekliyoruz. Vişne de 47 bin ton kirazda da 41 ton üretim sözkonusudur” dedi. İl Özel İdaresi desteğiyle hazırlanması planlanan projeleri sıralayan Acar, “Dolu Savar Projesine 150 bin TL, Ayçiçeği Silaj Makinesi Alım Projesine 150 bin TL, Tarımsal Mücadele de PH’ın Önemi Projesine 30 bin TL, Tekne ve Römork Alım Projesi 120 bin TL, Yem Bitkileri Yetiştiriciliği Projesine 400 bin TL ve Yaban Domuzu ile Mücadele Projesine 48 bin 750 TL olarak planlanmıştır.” ifadelerini kullandı. Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi