Himmet Kasal
Himmet  Kasal
H.kasal@kocatepegazetesi.com
29 MAYIS 1453 BÜYÜK FETİHİN ADI
  • 0
  • 130
  • 28 Mayıs 2020 Perşembe
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

29 Mayıs 1453 sabaha karşı… Pırıl pırıl bir hadis aydınlattı gece karanlığını!…
“Konstantiniyye elbet fetholunacaktır; o’nu fetheden komutan ne güzel komutandır, o’nu fetheden ordu ne güzel ordudur”
Fethin 567. Yıldönümünü kutlarken öncesini, sonrasını iyi analiz etmek gerekiyor. Fitnenin ocağı haline gelmiş olan Bizans, Avrupa Devletleri’ne haçlı seferleri düzenleterek binlerce Türk ve Müslümanı katlettiriyordu. Hatta Karaman Beyliğini devamlı Osmanlı’nın üzerine salmış, bazı Osmanlı şehzadelerini destekleyip fitne çıkararak, Müslümanları birbirine kırdırmış, Avrupa’nın sırtlarını sürekli üzerimize gönderiyordu.
Bizans varlığını koruyabilmek için kendi dindaşlarına bile zulmediyor, ahlaksızlık artıyor, Adaleti yerle bir ediyordu. Katoliklerle birleşip Avrupa’dan yardım almak isteyen Bizans ileri gelenlerine karşı da Papazlar ve halk “İstanbul’da Latin külahı görmektense, Türk Sarığı görmeyi tercih ederiz” diyorlardı. ERTUĞRUL BEY ve oğlu Osman Bey’den beri gerek Anadolu’da gerekse Rumeli’de gayri Müslimlere Türklerin adaletli ve dürüst davranışları halkın sevgi ve sempatisini celbeder hale gelmişti.
KABINA SIĞMAYAN FATİH’in SARSILMAZ İRADESİ!
Muhasaranın kaldırılmasını isteyen Bizans İmparatorunun elçilerine “Ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni” diyebiliyordu. Sultan Mehmet bu fetihle tüm İslam dünyasının hayalini gerçekleştirmeyi ve Resulullah’ın hadisine mazhar olmayı hedeflemişti. Zaferin maddi manevi, psikolojik, silah araç ve gereçlerinin harmanlanmasıyla mümkün olabileceğinin bilinciyle hareket ediyordu.
Bu nedenle çağın ilk büyük ateşli silahları ve toplar ile orduyu yenilmez bir güç haline getirdi. Seyyar kulelerin yanı sıra Bizans’a Karadeniz’den gelecek yardımları engellemek üzere Rumeli Hisarını yaptırdı. Avrupa’dan karayoluyla gelecek yardımları kesmek üzere güçlü bir ordu oluşturdu.
Sultan 2. Mehmet kendini çok iyi yetiştirmişti. Fetih sağlayan Fatih, lakabını hak eden Fatih altı yabancı dil biliyor, Matematikte, Fizikte, Mekanikte üstünlüğünü ispatlamıştı. Muhasarada kullanılan havan toplarının balistlik hesap ve planını bizzat hazırlamıştır.
Fatih Sultan Mehmet Han aynı zamanda bir fikir, gönül ve mana insanıydı. Avni takma adıyla şiirler yazardı. “Adil olması, din hürriyeti konusundaki tavrı Slavların çoğunun Türklere değil Bizanslılara düşman gözüyle bakmasını” sağlamıştır.(1)
Oyunda oynaşta olmayan, gönüllerde başta olan, gündelik işlerle telaşa kapılmayan, kendiyle savaşmayan, vatan, millet din ve devlet için canını ve varını ortaya koyan, ümidini hep diri tutan bir hükümdarla buna hazırlanmış bir fetih toplumu, fethe hazırdı.
Sultan Mehmet 21-23 Nisan gecesi 70 parça gemiden oluşan Osmanlı Donanmasını kızaklar üzerinden çektirerek Haliç’e indirdiğinde Bizans afallamıştı. Maneviyatları bozulmuştu. Bu olay Türk ve Dünya tarihinde önemli bir yer tutar.
29 Mayıs 1453 gecesi denizden ve karadan top atışları ve askerlerin Allah ve Muhammed nidaları ile surlar yarılmış tekbir ve tehlil sesleri ile şafak vakti şehre girilmiştir.
Bu zafer akıl, hikmet ve imanın önderliği ile ulaşılabilen bir zaferdi.
Fatih Sultan Mehmet yaşadığı çağa göre İslam’ı mükemmel bir şekilde yorumlayan bir Rönesans hükümdarıdır. “Aynı zamanda Prof. Halil İnalcık hoca’nın ifadesiyle (Osmanlı İmparator-luğu’nun gerçek kurucusudur)”(2) Türk-İslam rönesansını yönetecek, muhteşem Türkiye idealine sahip nesillere yol açmak, sahip çıkmak gerek. Unutmayalım “Tarih yalnız geçmişin kahramanlıklarıyla övünmek değil, tarih, ibret alarak geleceğe yol almaktır.”
(1) Prof. Dr. Osman Turan Türk Cihan Hakimiyeti tarihi shf 53

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM