“18 meteoroloji radarından biri Afyonkarahisar’da”

“18 meteoroloji radarından biri Afyonkarahisar’da”

Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, vatandaşların can ve mal güvenliği başta olmak üzere hayat kalitesini artırmak, sektörün beklentilerini karşılamak, kesintisiz, kaliteli ve güvenilir meteorolojik ürün ve hizmetler sunmak maksadıyla Afyonkarahisar ve ilçelerine ileri teknoloji ürünü meteoroloji gözlem sistemleri kurulduğunu söyledi

 

Afyonkarahisar’da meteoroloji alanında daha önce otomatik ölçüm diye bir şey olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, elle yapılan ölçüm neticelerinin vatandaşlara duyurulana kadar birkaç gün geçtiğini ifade etti. Geçen bu süre zarfında hava durumunun da değiştiğini söyleyen Eroğlu, “Bu durumu bildiğimden Çevre ve Orman Bakanı ve bilahare Orman ve Su İşleri Bakanı olduğum dönemde dünyadaki en ileri teknolojileri kurmaya karar verdim. Otomatik meteoroloji İstasyonları, Meteoroloji Radarları, Uydu Görüntüleri, Zirai Hava Durumu, Zirai Don, Deniz Tahminleri, Kar Kalınlıkları, gibi pek çok teknolojileri vatandaşımızın cep telefonlarına kadar indirdik. Hatta halkımıza kolayca bilgi aktarmak için Meteoroloji Web TV’yi kurduk. Meteorolojinin Sesi Radyosunu mükemmel hale getirdik. Bütün ülkemize bu hizmetleri sunarken, Afyonkarahisar Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Binasını en güzel şekilde inşa ettik. Bu binaya Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünü de yerleştirdik. Afyonkarahisar’ın ilçelerinde en az bir adet olmak üzere il genelinde toplam 42 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk.” dedi.
“KIŞ TURİZMİ DE EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK”
Eroğlu, meteoroloji hizmetlerinin zamanında ve sağlıklı bir şekilde sağlanmasında en önemli gözlem istasyonlarından birinin Meteoroloji Radarları olduğunu belirterek, “Ülkemizde bulunan 18 meteoroloji radarından biri ilimizdedir. 350 km yarıçaplı bir alanda gerçek zamanlı ve yüksek çözünürlüklü gözlem verisi elde edilmesi, nereye, ne zaman ve ne kadar yağış düşeceğine dair bilgiler sağlanması maksadıyla Kumalar Dağına Meteoroloji Radarı kurduk. Bu radarın çok büyük bir faydası oldu. Kumalar dağındaki kar kalınlığı ve karın yerde kalma süreleri çok hassas bir şekilde bilindiğinden burasının mükemmel bir kış Turizm Merkezi olabileceği anlaşıldığından ön fizibilite çalışmalarına başlanmıştır. Böylece Afyonkarahisar’da, Termal Turizm, Kongre Turizmi, Sağlık Turizmi, Tabiat Turizmi, Spor Turizmi gibi geliştirdiğimiz 6 turizm sektörüne ilave olarak Kış Turizmi de Afyonkarahisar ekonomisine büyük fayda temin edecektir. Uçuculuk faaliyetleri için vazgeçilmez olan meteorolojik ürün ve hizmetlerin sunulması ve uçuş güvenliğine katkı sağlanması maksadıyla Zafer Bölgesel Havaalanı ve Askeri Havaalanına birer adet Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (H-OMGİ) kurduk. Afetlere sebep olan yıldırım ve şimşek hadiselerinin tespit ve takip edilerek oluşması muhtemel ani kuvvetli yağışlar için erken uyarıların hazırlanarak can ve mal kayıplarının azaltılması maksadıyla Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi (YTTS) kurduk. Meteoroloji alanında yaptığımız bu yatırımlar sayesinde hava tahminlerinde isabet oranımız yüzde 90’ların üzerine çıkmıştır.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi